You are currently viewing 147 Zebranie Plenarne KWPZM

147 Zebranie Plenarne KWPZM

W dniach 19-20.10.2021 roku w Krakowie, u jezuitów w salach wykładowych Akademii Ignatianum, odbywa się 147 zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, gromadzące przełożonych wyższych 77 jurysdykcji należących do konferencji, z 59 instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego.

Tematem wiodącym spotkania jest „udział zakonników w procesie synodalnym”. W dyskusję wprowadzą dwa wystąpienia: o. Carlosa Garcia Andrade CMF z Rzymu, który podejmie temat „Synodalność kościelna. Nowe spojrzenie, które uwzględnia przeszłość, by spojrzeć ku przyszłości” oraz ks. Grzegorza Strzelczyka, który będzie mówił na temat „Między ideą synodalności, a praktyką synodalną. Uwagi o szansach i zagrożeniach”.

W sesji popołudniowej przewidziana jest dyskusja panelowa dotycząca zaangażowania zakonów męskich w Polsce w proces synodalny, w której wezmą udział obaj prelegenci. Animację tego panelu podejmą: ks. Zenon Hanas SAC, prowincjał pallotynów z Warszawy i o. Jarosław Paszyński SJ, prowincjał jezuitów z Krakowa, goszczących uczestników tego spotkania.

W drugim dniu, 20.10.2021 roku, zaproszony został jako główny prelegent o. prof. dr hab. Dariusz Borek OCarm (UKSW), który podejmie temat zmian w prawie karnym Kościoła według Konstytucji Apostolskiej «Pascite Gregem Dei»”, które wejdą w życie od 8.12.2021 roku.

Natomiast tematyczne informacje przedstawią także: o. prof. Waldemar Linke CP, który zaprosi na Międzyzakonne Forum Apostolatów Biblijnych oraz o. Aleksander Bober CMF, który przedstawi możliwości studiowania w Instytucie Teologii Życia Konsekrowanego.  Następnie będzie czas na bieżące informacje z sekretariatu konferencji oraz wolne wnioski i informacje.

Pierwszego dnia Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosi Nuncjusz Apostolskie w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a drugiego dnia bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski. Celebracje te będą mieć miejsce w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie w czerwcu bieżącego roku odbyło się ponowienie aktu poświęcenia Polski Bożemu Sercu oraz obchodzono 100 lecie jej poświęcenia.

romi.