You are currently viewing 75 rocznica ludobójstwa na Wołyniu

75 rocznica ludobójstwa na Wołyniu

– wspomnienie uroczystość przed Grobem Nieznanego Żołnierza – Warszawa, 8.07.2018

W dniu 8 lipca 2018 roku odbyły się w Warszawie społeczne obchody 75 rocznicy dramatycznych wydarzeń na Wołyniu. W uroczystościach wziął udział o. Robert Wawrzeniecki OMI, związany od lat ze środowiskiem kresowym w Kędzierzynie-Koźlu i członek komitetu honorowego tychże obchodów.

 

Uroczystość odbyła się na placu Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, podczas której nie zabrakło przemówień , wspomnień dotkniętych tym ludobójstwem rodzin i wystąpień oficjeli. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski przywołał postać o. Ludwika Wrodarczyka OMI / czytaj >>> /, proboszcza w Okopach na Wołyniu, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, który został bestialsko zamordowany, a którego proces beatyfikacyjny jest w toku.

Po przemowach i zakończeniu składnia wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza przez przybyłe delegacje, przez ulice Warszawy, z Placu Piłsudskiego do Katedry Polowej Wojska Polskiego, przeszedł marsz pamięci, w czasie którego uczestnicy nieśli także podobiznę o. Ludwika Wrodarczyka OMI. Uroczystości zakończyły się Eucharystią w katedrze, gdzie modlono się za ofiary tego ludobójstwa i w intencji pojednania między narodami, opartego na prawdzie i przebaczeniu. Na jej zakończenie została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica.

Relacja z uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza >>>

(słowa ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego o o. LudwikuWrodarczyku min. 54,50-57,21)

romi.