You are currently viewing Achilles Ratti uhonorowany w Polsce

Achilles Ratti uhonorowany w Polsce

W czwartek, 06.06.2019 roku – w 100 rocznicę mianowania (6.06.1919) przez papieża Benedykta XV ks. prałata Achillesa Rattiego pierwszym nuncjuszem apostolskim w odrodzonej Polsce – wraz z przewodniczącym KWPZM w Polsce o. Januszem Sokiem CSsR i jego zastępcą o. Wiesławem Dawidowskim OSA uczestniczyłem w doniosłej uroczystości. Spotkanie, które tym razem odbyło się w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie (przy alei Jana Ch. Szucha 12), było w pewnym sensie kontynuacją konferencji naukowej, która – z racji odnowienia stosunków dyplomatycznych Polski ze Stolicą Apostolską – odbyła się 20.05.2019 roku w budynku Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

W czasie czwartkowej uroczystości na dziedzińcu nuncjatury – gdzie stoi też pomnik św. Jana Pawła II – został odsłonięty pomnik pierwszego nuncjusza w Polsce abp. Achillesa Rattiego. Ceremonii przewodniczył abp Edgar Peña Parra, substytut ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, a dokonał tego wraz z Marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim.

W setną rocznicę przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską, mamy nadzieję, że przykład Achillesa Rattiego będzie nieustanną inspiracją dla naszych obecnych i przyszłych relacji, ażeby zawsze łączyła nas trwała przyjaźń, zaangażowana w promowanie dobra wspólnego i w przekazywanie przyszłym pokoleniom wiary, miłości i nadziei

– powiedział w wystąpieniu abp Edgar Peña Parra.

Obecni byli przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski m.in. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński – Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce w latach 1989-2010, abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, bp polowy WP Józef Guzdek oraz sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, przedstawiciele rządu i kancelarii prezydenta oraz korpusu dyplomatycznego.

W uroczystości, na czele z prezesem Fundacji Domu Rodzinnego Piusa XI w Desio, inż. Agostino Gavazzi uczestniczyli także przedstawiciele leżącego w regionie Lombardii włoskiego Desio, rodzinnego miasta abp. Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI.

Pomnik abp. Achillesa Rattiego

Gospodarzem wydarzenia był abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który powiedział;

Minęło sto lat odkąd prałat Achilles Ratti, mój poprzednik jako Nuncjusz Apostolski w Polsce, został mianowany nuncjuszem apostolskim w Polsce. Jest to również rocznica przywrócenia relacji dyplomatycznych między niepodległą Polską i Stolicą Apostolską. Był to również znak miłości papieża Benedykta XV do tej ziemi, który jak tylko Polska odzyskała niepodległość zdecydował się natychmiast wysłać swojego przedstawiciela dyplomatycznego do Polski. A ja jestem dumny, że mogę być następcą tego arcybiskupa, który później został papieżem.

Na fotografii: abp Ambrogio Damiano Achille Ratti w towarzystwie marszałka Józefa Piłsudskiego

W drugiej części uroczystości – po modlitwie Regina Coeli (Wesel się Królowo niebios) – w kaplicy Nuncjatury Apostolskiej, jako wotum stulecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską została poświęcona mozaika  pt. „Ukrzyżowanie i chwała świętych”.

Przedstawia ona w centralnej części (nad tabernakulum) Jezusa Ukrzyżowanego  oraz Maryję i św. Jana, na lewym skrzydle patronów Polski: śś Wojciecha, Stanisława, Andrzeja Bobolę i Stanisława Kostkę, a na prawym skrzydle polskich świętych i błogosławionych XX i XXI wieku: św. Jana Pawła II, św. Brata Alberta, św. Faustynę Kowalską, św. Maksymiliana Marię Kolbe i bł. Jerzego Popiełuszkę.

Na zakończenie, w salonie nuncjatury, odbyło się okolicznościowe przyjęcie.

FOTOGALERIA

 

romi. / episkopat.pl