Misyjna Droga Krzyżowa – dla dzieci

Dzieci same powinny animować swoją drogę krzyżową. Dlatego należy wcześniej wybrać trójkę dzieci, które będą czytały poszczególne części rozważania, aby mogły one teksty wcześniej przeczytać i sobie przygotować. Następna trójka dzieci, ubranych w stroje misyjne lub jakieś charakterystyczne elementy stroju danego regionu czy kontynentu (np. jedno z dzieci, w związku z tym, że tegoroczna akcja kolędników misyjnych i zabrane z niej ofiary były przeznaczone dla Wietnamu, może nosić charakterystyczny dla tego kraju kapelusz; inne np. turban, a trzecie np. indiański pióropusz – wszystko zależy też od inwencji osób odpowiedzialnych za animacje grup dziecięcych), niesie krzyż i dwie zapalone świece lub lampiony, przechodząc od stacji do stacji. Pozostałe dzieci jeśli jest ich dużo pozostają na swoim miejscu, a jeśli jest to możliwe, to idą od stacji do stacji za tą trójką dzieci z krzyżem i świecami. Śpiewane w ciągu drogi krzyżowej pieśni powinny także zawierać jakiś drobny akcent misyjny.

WSTĘP

Dziecko I: Dziś będziemy szli za Panem Jezusem po drodze krzyżowej. Będziemy się przyglądali się jak On cierpiał dla zbawienia każdego człowieka, a może szczególnie tych, którzy jeszcze o nim nie słyszeli.
Dziecko II: W wielu krajach na całym świecie ludzie wierzący w Chrystusa są wyśmiewani i cierpią tak, jak cierpiał Pan Jezus na drodze krzyżowej. Pragniemy więc dziś towarzyszyć tym wszystkim osobom naszą modlitwą.
Dziecko III: Prosimy Cię, Panie Jezu, za tych ludzi, aby idąc za Twoim przykładem nawet w cierpieniu potrafili powiedzieć, że Cię bardzo kochają.

+++++

STACJA 1
Skazany za dobro

Dziecko I: Pan Jezus został skazany na śmierć za nic, został skazany za to, że był dobry dla ludzi. Jak mógł się wtedy czuć? Czasem i nas ktoś oskarży o coś, czego nie zrobiliśmy lub zgani nas za uczynione dobro.
Dziecko II: Dziś ludzie w wielu krajach na całym świecie bardzo cierpią lub nawet umierają tylko za to, że mają w swoim domu Pismo Święte, krzyżyk lub różaniec, że chodzą do kościoła i kochają Pana Jezusa i innych ludzi.
Dziecko III: Prosimy Cię, Panie Jezu, za nich, aby mogli zawsze trzymać w swoim domu te znaki, dzięki którym widać, że wierzą w Ciebie i aby nigdy za czynione dobro nie musieli cierpieć.

+++++

STACJA 2
Nieść krzyż jak Jezus

Dziecko I: Pan Jezus bierze na swoje ramiona ciężki krzyż. Zapewne nie było mu lekko… Chce przez to nas jednak nauczyć, że codziennie mamy nieść krzyż naszej nauki, obowiązków, że mamy pomagać rodzicom i każdemu człowiekowi.
Dziecko II: W Afryce, w Sudanie, chrześcijanie są prześladowani za to, że wierzą w Pana Jezusa. Ciągle się boją czy jutro będą żyli… Niszczone są ich domy i kościoły… Żyją w ciągłym strachu…
Dziecko III: Prosimy Cię, Panie Jezu, za tych ludzi, aby umieli, tak jak Ty nieść krzyż swojego strachu i cierpienia.

+++++

STACJA 3
Upadek

Dziecko I: Pan Jezus upadł. Pewnie krzyż był za ciężki lub się potknął… Przygniótł Go krzyż… Zapewne bardzo bolało… Potłukł się tak, jak my, gdy czasem spadniemy z roweru lub wywrócimy się w czasie zabawy i skaleczymy sobie rękę albo nogę.
Dziecko II: W Chinach, w Azji, katolicy, którzy kochają i modlą się za Papieża Jana Pawła II muszą się ukrywać. Często inni ludzie przychodzą na policje i mówią, gdzie się oni spotykają i modlą się. Zostają aresztowani, a jeśli nie chcą przestać kochać Papieża i modlić się za niego, to są bici lub zamykani w więzieniach.
Dziecko III: Prosimy Cię, Panie Jezu, za wierzących w Ciebie w Chinach, aby nigdy, pomimo cierpienia, nie przestali wyznawać swojej wiary oraz kochać i modlić się za Papieża Jana Pawła II.

+++++

STACJA 4
Płacz Matki

Dziecko I: Jak bardzo musiała cierpieć Matka Boża, gdy widziała jak cierpi Pan Jezus? Nasi rodzice przecież denerwują się lub nawet może płaczą, gdy jesteśmy chorzy lub nie powiemy gdzie wyszliśmy, a długo nas nie ma w domu.
Dziecko II: Wiele mam w krajach Ameryki Południowej często boi się o swoje dzieci. Są one bowiem często porywane i zabijane. Gdy wychodzą one z domu, to mamy nie wiedzą czy jeszcze je zobaczą, czy te dzieci powrócą do domu.
Dziecko III: Prosimy Cię, Matko Boża, za wszystkie matki w krajach Ameryki Południowej, by nie musiały bać się o bezpieczeństwo swoich dzieci i płakać z powodu ich zaginięcia.

+++++

STACJA 5
Pomoc z przymusu

Dziecko I: Szymon wracał do domu zmęczony, gdyż cały dzień pracował na polu w okropnym słońcu. Był bardzo zmęczony… A tu kazali mu nieść krzyż Pana Jezusa. I my często powracamy ze szkoły zmęczeni nauką, chcemy odpocząć i nie bardzo wtedy chcemy pomóc rodzicom w domu.
Dziecko II: W telewizji często możemy zobaczyć, że na całym świecie z powodu wojen umierają ludzie, giną misjonarze… Widzimy murzyńskie dzieci z dużymi brzuszkami, gdyż od dawna nic nie jadły. Często może nawet myślimy, że przecież my mamy co jeść… że to dzieje się tak daleko od nas…
Dziecko III: Prosimy Cię, Panie Jezu, za wszystkich ludzi na całym świecie i za nas samych, abyśmy nigdy nie pozostawili nikogo głodnego, cierpiącego i biednego bez naszej pomocy, gdyż w tych ludziach właśnie spotykamy Ciebie.

+++++

STACJA 6
Zdjęcie Pana Jezusa

Dziecko I: Weronika otarła białym kawałkiem materiału twarz Pana Jezusa całą od krwi i potu. Pozostał na nim ślad Jego twarzy – zdjęcie ukochanej osoby… Każdy z nas dzięki pomocy koledze lub koleżance w odrobieniu lekcji czy pożyczeniu zeszytu, pomocy mamie w sprzątaniu czy zrobieniu zakupów, może być właśnie taką Weroniką.
Dziecko II: Na misjach ludziom tam żyjącym pomagają misjonarze i misjonarki. Ich miłość jest nawet większa niż śmierć. Nawet wtedy, gdy ktoś z nich zostaje zabity, wnet znajdują się nowi na ich miejsce. I ja mogę być misjonarzem poprzez ofiarowanie za misje modlitwy i czynienie dobrych uczynków.
Dziecko III: Prosimy Cię, Panie Jezu, aby nigdy nie zabrakło misjonarzy i misjonarek, którzy będą po całym święcie głosić Ewangelię o Tobie i pomagać ludziom potrzebującym.

+++++

STACJA 7
Beznadziejność

Dziecko I: Pan Jezus znów leży na drodze. Nie wiadomo czy krzyż był za ciężki, czy może ktoś podłożył Mu nogę… A może jedno i drugie? Żołnierze wciąż szarpią Jezusa, aby powstał…
Dziecko II: W Afryce, w Rwandzie i Zairze, toczą się wojny pomiędzy różnymi plemionami. Wielu ludzi zginęło… Wielu musi uciekać ze swojego kraju… Nie mają co jeść, stracili wszystko: rodzinę, dom… Nie mają też nadziei, że będzie lepiej.
Dziecko III: Prosimy Cię, Panie Jezu, za kraje Afryki, w których ludzie się zabijają. Niech chrześcijanie bronią cierpiących i miłością walczą ze złem.

+++++

STACJA 8
Pomóc innym

Dziecko I: Jezus spotyka kobiety, które płaczą nad Nim. Gdy nas coś złego spotka, też płaczemy. Pan Jezus mówi jednak, że należy coś z tym zrobić: przebaczyć koledze lub koleżance, którzy nas skrzywdzili lub pomóc tym, których spotkała krzywda.
Dziecko II: W Indiach wśród ludzi chorych i umierających pracują Siostry Matki Teresy z Kalkuty. Widzą wszelką biedę i starają się pomóc tym ludziom tak, jak potrafią. Jednak mimo ich dobroci źli ludzie prześladują chrześcijan.
Dziecko III: Prosimy Cię, Panie Jezu, za chrześcijan w Indiach, aby na spotykające ich zło i cierpienia ze strony niektórych ludzi, zawsze odpowiadali dobrem.

+++++

STACJA 9
Bogaty i biedak

Dziecko I: Pan Jezus znowu na ziemi, w pyle drogi… Żołnierze biją bez litości, a On już nie ma sił, aby powstać. Jednak wstaje i idzie dalej… W czasie jakiejś dłuższej pieszej wycieczki też czujemy się zmęczeni i musimy odpocząć, aby móc iść dalej.
Dziecko II: Na świecie jedni ludzie mają dużo pieniędzy, a inni żyją w biedzie. Tym biednym zaś zabierane jest jeszcze to, co posiadają – zabierane jest wszystko: dom, pole… Muszą żyć na ulicach miast w domach z kartonu, folii i blachy, a jedzenie znajdować na śmietnikach.
Dziecko III: Prosimy Cię, Panie Jezu, aby kraje, które mają pieniądze umiały się dzielić nimi z tymi, które ich nie mają.

+++++

STACJA 10
Zabrali wszystko

Dziecko I: Pan Jezus ciężko zmęczony doszedł na sam szczyt, na Golgotę… Zabierają Mu wszystko, nawet Jego ubranie… Może ja też czasem zabieram drugiemu to, co nie jest moje?
Dziecko II: W wielu krajach świata w kopalniach i fabrykach muszą pracować małe dzieci. Nikt nie interesuje się ich zdrowiem, a gdy zachorują, to wyrzuca się je jak zepsute zabawki. Te dzieci nie mogą chodzić do szkoły i uczyć się… Nie mają też czasu na zabawę…
Dziecko III: Prosimy Cię, Panie Jezu, aby dzieci na całym świecie nie musiały ciężko pracować, ale mogły żyć tak jak my.

+++++

STACJA 11
Potrzebujemy Boga

Dziecko I: Ręce i nogi Pana Jezusa przybite gwoździami do krzyża. Nie może już chodzić, nie może nic zrobić… Nie było wtedy tabletek i kropli przeciwbólowych, które dają nam nasi rodzice, gdy boli nas ząb, głowa lub brzuch.
Dziecko II: Przez wiele lat na wyspie Kubie mówiono ludziom, że Boga nie ma, że to wszystko są bajki. Każdy człowiek potrzebuje Boga… Gdy człowiek powie sobie, że Boga nie ma, to czyni wiele zła drugiemu człowiekowi.
Dziecko III: Prosimy Cię, Panie Jezu, nasz Przyjacielu, za Kościół na Kubie, aby zawsze kochał tylko Ciebie.

+++++

STACJA 12
Brat zabija brata

Dziecko I: Jezus umarł na krzyżu za nasze grzechy. Pan Jezus dał jednak przez swoją śmierć każdemu z nas bilet do nieba, byśmy byli tam, gdzie On jest. Jezus zaprasza nas do swojego domu.
Dziecko II: Na jednaj z wysp na Oceanie, przed wejściem do kościoła, gdy szedł odprawiać Mszę świętą, został zamordowany biskup Beniamin. Zastrzelono go tylko dlatego, że chciał pokoju, że chciał aby chrześcijanie i muzułmanie podali sobie dłoń do zgody.
Dziecko III: Prosimy Cię, Panie Jezu, za wszystkich chrześcijan i ludzi inaczej wierzących, abyśmy potrafili żyć w zgodzie i pokoju.

+++++

STACJA 13
Na rękach Matki

Dziecko I: Gdy zdjęto ciało Pana Jezusa, położono je na rękach Matki Bożej. Maryja trzymała znowu Jezusa, tak jak w czasie narodzenia w grocie w Betlejem.
Dziecko II: Każdy z nas może swoją chorobę lub cierpienie ofiarować Panu Jezusowi po to, aby Ewangelia o Nim dotarła na cały świat, do każdego człowieka. Może to być ból zęba czy głowy lub choroba, w czasie której musimy leżeć w łóżku. Wtedy jesteśmy podobni do Pana Jezusa, bo swoje cierpienia ofiarujemy za innych ludzi.
Dziecko III: Prosimy Cię, Matko Boża, za ludzi samotnych i chorych, nasze babcie i naszych dziadków. Naucz nas im pomagać i razem z nimi modlić się o to, byś Ty był znany na całym świecie.

+++++

STACJA 14
To dopiero początek

Dziecko I: Wszyscy myśleli, że to już koniec… Pan Jezus leży w grobie, którego strzegą żołnierza. To już koniec… Nawet uczniowie nie wierzyli, że może zdarzyć się cud… A to był dopiero początek…
Dziecko II: Nasza wiara jest często jak ognisko: na wierzchu popiół, jednak jak go rozgarniemy i wrzucimy kilka gałązek drewna, znów zapali się płomień… Człowiek, który wierzy zawsze mówi o Panu Jezusie i wtedy staje się misjonarzem, jak Apostołowie.
Dziecko III: Prosimy Cię, Panie Jezu, za wszystkich chrześcijan, aby uwierzyli, że Twój grób jest pusty i każdemu spotkanemu człowiekowi mówili o Tobie.

+++++

ZAKOŃCZENIE
Dziecko I: Kończy się nasza wędrówka z Panem Jezusem po drodze krzyżowej. Teraz każdy z nas ma wziąć Jezusa do swego serca i żyć z Panem Jezusem, jak z najlepszym Przyjacielem.
Dziecko II: Dziś byliśmy na najdłuższej wycieczce w naszym życiu. Zobaczyliśmy wiele krajów, w których ludzie nie mogą nawet powiedzieć, że wierzą w Pana Jezusa czy uczynić znaku krzyża. Nie wolno im tego… My możemy, ale czasem nie chcemy…
Dziecko III: Prosimy Cię, Panie Jezu, abyśmy nigdy nie zapomnieli o tych wszystkich ludziach, których spotkaliśmy w czasie tej drogi krzyżowej, ale stale modlili się za nich.