You are currently viewing Bo w życiu ważny jest Krzyż

Bo w życiu ważny jest Krzyż

Przybyliśmy do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, aby usłyszeć, że „Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16). Potrzebujemy tej prawdy dla nas samych, aby się zbawić oraz, aby głosić ją innym przez słowa i dobre uczynki, przez miłość

Tam gdzie wysoko w chmurach na szczycie Łysej Góry, będącej drugą z najwyższych w paśmie Gór Świętokrzyskich, wznosi się pobenedyktyński zespół klasztorny – dziś będący klasztorem misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej – tam również otoczone są szczególną czcią Relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

W tym miejscu 8 czerwca (2019) zgromadzili się wraz ze swoimi duszpasterzami uczestnicy VIII Ogólnopolskiej  Pielgrzymki Ministrantów i Lektorów.

 

 

Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza

Dziś do sanktuarium relikwii Krzyża Świętego przybyło blisko tysiąc ministrantów i lektorów z kilkunastu diecezji. Modlitewne spotkanie rozpoczęło się od drogi krzyżowej, która była przeżywana w drodze do sanktuarium z Huty Nowej i Nowej Słupi. W dwóch grupach pątnicy zdążali do sanktuarium w modlitwenym skupieniu.

Po przyjściu do bazylki świętokrzyskiej adorowali relikwie krzyża i mogli je uczcić przez ucałowanie.

o. Jan Wlazły OMI – dyrektor Sekretariatu Powołań Prowincji Polskiej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej

O godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego. Koncelebrowali biskup pomocniczy Adam Bałabuch ze Świdnicy oraz ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz, o. Paweł Zając OMI, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz blisko siedemdziesięciu kapłanów, którzy przybyli wraz z ministrantami i lektorami w VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Służby Liturgicznej Ołtarza na Święty Krzyż.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił pasterz Kościoła sandomierskiego biskup Krzysztof Nitkiewicz. W swoim słowie przybliżył historię i kult relikwii Krzyża oraz historię sanktuarium świętokrzyskiego. Przywołał również postac i osobę patronki dnia dzisiejszego św. Jadwigę, wskazując na jej modlitwę, niesienie miłości innym i życiową mądrość, której uczyła się u stóp krzyża:

Święta Jadwiga spędzała dużo godzin na modlitwie przed krzyżem w katedrze wawelskiej. Zapewne owocem tego była wielka mądrość królowej w rządzeniu krajem, dobroć wobec poddanych, pokora i hojność. Patrzyła na Chrystusa ukrzyżowanego, który z miłości oddał życie za wszystkich ludzi i chciała być do Niego podobna. Prosiła o to w modlitwie i do tego dążyła.

Przybyliśmy do Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, aby usłyszeć, że „Bóg tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16). Potrzebujemy tej prawdy dla nas samych, aby się zbawić oraz, aby głosić ją innym przez słowa i dobre uczynki, przez miłość

– mówił biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Przed błogosławieństwem przemówił biskup Adam Bałabuch, który podziękował organizatorom i tym, którzy pomogli w organizacji dzisiejszego spotkania oraz czuwali nad bezpieczeństwem pielgrzymów: Wojsku, Policji, Straży Pożarnej, Służbie Medycznej.

Po Eucharystii był wspólny posiłek – bigos wydawany przez żołnierzy. Następnie odbył się koncert ks. Jakuba Bartczaka i wszyscy zebrani mogli także wysłuchać świadectwa Janka Meli.

Na zakończenie spotkania odbyło się nabożeństwo Eucharystyczne podczas którego odmówiono litanię do NSPJ i modlono się za ministrantów i lektorów.

FOTOGALERIA

 

Źródło: swietykrzyz.pl

 

 

Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów

W sobotę 8 czerwca na świętokrzyskie wzgórze przybyło blisko 2 tysiące ministrantów, lektorów i kandydatów do Liturgicznej Służby Ołtarza. Organizatorem spotkania był Sekretariat Powołań misjonarzy oblatów, patronem medialnym pielgrzymki było ogólnopolskie czasopismo “KnC” (“Króluj nam, Chryste”). Uczestnicy przybyli z kilkunastu diecezji, nie zabrakło również służby liturgicznej z oblackich parafii.

Ministranci i lektorzy wchodzili na Święty Krzyż od strony Nowej Słupi (tzw. traktem królewskim) oraz drogą asfaltową, prowadzącą na szczyt góry. Był to także etap ich pielgrzymowania, ponieważ w drodze rozważali stacje drogi krzyżowej. Na szczycie zostali powitani przez kustoszy najstarszego polskiego sanktuarium. Następnie na błoniach pod opactwem sprawowana była Eucharystia, której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński – przewodniczący Podkomisji ds. Służby Liturgicznej KEP. Koncelebransami byli: bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej – przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP, bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej, o. Paweł Zając OMI, prowincjał – przełożony Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz prezbiterzy pełniący funkcję duszpasterzy Liturgicznej Służby Ołtarza w swoich diecezjach i zgromadzeniach zakonnych – przybyli z pielgrzymkami ministrantów i lektorów

Po zakończonej liturgii uczestnicy pielgrzymki mogli posilić się przygotowanym przez żołnierzy obiadem, a także wysłuchać świadectw – m.in. Jasia Meli – zdobywcy obu biegunów Ziemi. Wśród atrakcji był wystawiony tzw. “polski papamobile” – wierna replika samochodu, z którego korzystał papież Jan Paweł II podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Zwieńczeniem tegorocznej pielgrzymki był koncert muzyczny oraz nabożeństwo eucharystyczne. Ogólnopolskie spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza przebiegało pod hasłem: “Słuchać Chrystusa i Mu służyć”.

FOTOGALERIA

 

Źródło: oblaci.pl / powolania.oblaci.pl

romi.