You are currently viewing Organizacja konferencji prasowej

Organizacja konferencji prasowej

Wraz z o. Leszkiem Gęsiakiem SJ i Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski organizowaliśmy 31.01.2023 roku o godzinie 10.00 konferencję prasową przed Dniem Życia Konsekrowanego. Poprzedziło je spotkanie osób, które uczestniczyły w konferencji na miejscu oraz próba łączy internetowych dla tych, którzy uczestniczyli w niej online. Przed i po konferencji można było napić się kawy zakonnej (czytaj więcej>>>), popróbować ciasteczek przygotowanych przez siostry bernardynki z Zakliczyna (czytaj więcej>>>), zjeść pożywne paszteciki podgrzane w kuchni KEP przez siostry służebniczki NMP oraz zabrać ze sobą maść przygotowaną przez siostry kamedułki ze Złoczewa (czytaj więcej>>>).

Taką informację zamieściliśmy w „Biuletynie Tygodniowym CIZ 4/2023” (zobacz więcej>>>):

31.01.2023 roku o godzinie 10.00 w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa przed Dniem Życia Konsekrowanego „Czy osoby konsekrowane są jeszcze dzisiaj potrzebne?”. Uczestniczyli w niej: bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego; o. Eric Hounaké SVD, misjonarz z Togo posługujący w Warszawie; s. Agnieszka Podles SSpS, misjonarka, która posługiwała w Paragwaju; o. Mykhailo Romaniv OP, Centrum św. Marcina de Porres w Fastowie, Ukraina (online); o. Bartymeusz Kędzior OFM, dyrektor Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku; o. Tomasz Maniura OMI, Oblackie Centrum Młodzieży w Kokotku (online); s. Władysława Krasiczyńska CSSJ, Gabinet Psychologiczny „Duc in altum” we Wrocławiu (online) oraz Dorota Franków, redaktorka, przedstawicielka Instytutów Świeckich Życia Konsekrowanego. Konferencję poprowadził ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Po przedstawieniu gości przez ks. Leszka, bp Jacek wskazał za papieżem Franciszkiem, że nie ma Kościoła bez życia konsekrowanego i nie ma życia konsekrowanego bez Kościoła, gdyż Życie zakonne to najbardziej radykalna forma naśladowania Jezusa Chrystusa. To żywa pamiątka obecności Jezusa Chrystusa.

Kolejne 3 świadectwa dotyczyły posługi osób konsekrowanych poza terenem Polski. O. Eric wskazując na fakt i poświęcenie osób konsekrowanych dla integralnego rozwoju człowieka w Afryce stwierdził, że skoro są powołania, w tym powołania w krajach misyjnych, pokazuje, że świadectwo o Jezusie Chrystusie przyciąga. S. Agnieszka, misjonarka, która posługiwała w Paragwaju, wskazała na wkład osób konsekrowanych w edukację w Ameryce Południowej. Natomiast o. Mykhailo opowiedział o dominikańskiej posłudze w czasie wojny, wskazując że idąc do ludzi potrzebujących w habicie daje im znak obecności Chrystusa i wyraźną wskazówkę, ze Bóg jest z tymi cierpiącymi ludźmi.

Druga część konferencji dotyczyła posługi osób konsekrowanych w Polsce. Swoje zaangażowanie we Franciszkańskim Ośrodku Kultury przedstawił o. Bartymeusz, wskazując że nie byłoby to możliwe bez współpracy konsekrowanych i świeckich. O. Tomasz zaprezentował działalność Oblackiego Centrum Młodzieży w Kokotku, które organizuje różnego rodzaju inicjatywy dla młodych, m.in. Festiwal Życia. Wskazał, że dziś wielu młodych cierpi na brak wspólnoty, czy też osoby która dla nich będzie miała czas i wysłucha. S. Władysława na bazie pomocy psychologiczno-terapeutycznej jaką świadczy wskazała, że jako osoby konsekrowane jesteśmy przedłużeniem rąk Pana Boga, świadkami Chrystusa. Natomiast p. Dorota jako przedstawicielka instytutów świeckich stwierdziła, że podejmują one najczęściej zawody świeckie, nie wyróżniają się ubiorem, a w codziennym życiu nie chodzi o wielkie dzieła, ale być blisko człowieka i pozostać wiernym Ewangelii.

Po zakończeniu prezentacji, podsumowanej przez ks. Leszka, dziennikarze mieli okazję do zadawania pytań, nagrywania materiałów na potrzeby swoich redakcji. Siostry Bernardynki z Zakliczyna przygotowały dla gości słodki poczęstunek „Słodka niespodzianka z klasztornego krużganka” a siostry Kamedułki ze Złoczewa krem z żyworódki, który mógł zabrać każdy z uczestników konferencji prasowej. (rw omi)

romi./foto BPKEP

Cały materiał z konferencji: audio (słuchaj więcej>>>), video (obejrzyj więcej>>>), foto (zobacz więcej>>>) na stronie (zobacz więcej>>>).

Informacja zamieszczona w innych miejscach:

https://warszawa.tvp.pl/65964959/2-lutego-obchodzony-bedzie-swiatowy-dzien-zycia-konsekrowanego