Pradziadek Karola Wojtyły na Warszawskich Powązkach

Pradziadek Karola Wojtyły na Warszawskich Powązkach

Czy wiecie, że grób pradziadka Karola Wojtyły znajduje się na Powązkach? Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zachęca odwiedzających w tych dniach Powązki do odszukania grobu Mikołaja Kaczorowskiego. Dziadek matki Jana Pawła II został pochowany w kwaterze 185, rząd 4, miejsce 25 na Cmentarzu Powązkowskim.

Mikołaj Kaczorowski (1796-1872) urodził się i dorastał w Magnuszewie na Mazowszu. Był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Franciszką Kurzawą, miał czworo dzieci, a z drugą – Urszulą Malinowską – siedmioro, wśród nich Feliksa Pawła (ojca Emilii, matki Karola Wojtyły). Niemal całe życie, bo aż ponad 30 lat, przepracował w Michałowie – majątku należącym do Zamoyskich. Był m.in. fornalem, stangretem oraz szynkarzem.

W 1865 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie przez krótki czas pracował w pałacu Zamoyskich przy ul. Nowy Świat nr 67 i 69. Wkrótce ze względu na problemy zdrowotne przeniósł się do mieszkającego w Śródmieściu brata, Tomasza. Mikołaj Kaczorowski zmarł 7 lipca 1872 roku. Po mszy żałobnej w kościele Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Grób pradziadka św. Jana Pawła II odnalazła w 2018 r. dr Milena Kindziuk z UKSW, autorka biografii Emilii Wojtyłowej. 1 listopada na warszawskich Powązkach poprzez kwestę dodatkowo do poznania tej historii zachęcał będzie Marcin Adamczewski, dyrektor Mt5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Warto też wybrać się na to miejsce w Dzień Zaduszny, by w modlitewnej zadumie stanąć nad grobem pradziadka św. Jana Pawła II.

Za: http://archwwa.pl, http://muzeumjp2.pl