You are currently viewing Pradziadek Karola Wojtyły na Warszawskich Powązkach

Pradziadek Karola Wojtyły na Warszawskich Powązkach

Czy wiecie, że grób pradziadka Karola Wojtyły znajduje się na Powązkach? Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zachęca odwiedzających w tych dniach Powązki do odszukania grobu Mikołaja Kaczorowskiego. Dziadek matki Jana Pawła II został pochowany w kwaterze 185, rząd 4, miejsce 25 na Cmentarzu Powązkowskim.

Mikołaj Kaczorowski (1796-1872) urodził się i dorastał w Magnuszewie na Mazowszu. Był dwukrotnie żonaty. Z pierwszą żoną, Franciszką Kurzawą, miał czworo dzieci, a z drugą – Urszulą Malinowską – siedmioro, wśród nich Feliksa Pawła (ojca Emilii, matki Karola Wojtyły). Niemal całe życie, bo aż ponad 30 lat, przepracował w Michałowie – majątku należącym do Zamoyskich. Był m.in. fornalem, stangretem oraz szynkarzem.

W 1865 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie przez krótki czas pracował w pałacu Zamoyskich przy ul. Nowy Świat nr 67 i 69. Wkrótce ze względu na problemy zdrowotne przeniósł się do mieszkającego w Śródmieściu brata, Tomasza. Mikołaj Kaczorowski zmarł 7 lipca 1872 roku. Po mszy żałobnej w kościele Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Grób pradziadka św. Jana Pawła II odnalazła w 2018 r. dr Milena Kindziuk z UKSW, autorka biografii Emilii Wojtyłowej. 1 listopada na warszawskich Powązkach poprzez kwestę dodatkowo do poznania tej historii zachęcał będzie Marcin Adamczewski, dyrektor Mt5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Warto też wybrać się na to miejsce w Dzień Zaduszny, by w modlitewnej zadumie stanąć nad grobem pradziadka św. Jana Pawła II.

Za: http://archwwa.pl, http://muzeumjp2.pl