You are currently viewing Przygotowanie drogi dla Pani Jasnogórskiej
DCIM100MEDIADJI_0008.JPG

Przygotowanie drogi dla Pani Jasnogórskiej

W dniach od 4 do 8 grudnia 2019 roku dane mi jest animować przygotowanie do peregrynacji Ikony Jasnogórskiej, jaka aktualnie obywa się w Archidiecezji Poznańskiej, w parafii św. Marcina i św. Wincentego w Skórzewie. Temat został zaczerpnięty z Ewangelii św. Jana: „Jeśli cokolwiek Jezus wam każe, zróbcie” (J 2,5).

Pierwszego dnia przygotowania, rozpoczęliśmy triduum rekolekcyjne w czasie nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tego dnia dziękowaliśmy za sakrament chrztu świętego. Chcieliśmy przez to powrócić do chrzcielnicy, jako źródła i początku mojej wiary. Temu ma służyć wieczorne nabożeństwo apelowe z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, adoracją chrzcielnicy i spożywaniem Słowa Bożego. Oczywiście tego dnia był czas na sakrament pokuty i pojednania oraz adorację Jezusa w Eucharystii i modlitwę różańcową.

Drugiego dnia, w I czwartek miesiąca, dziękowaliśmy za sakrament bierzmowania i Eucharystii, bo w ten sposób chcieliśmy szukać źródła mocy, by odważnie wyznawać swoją wiarę. Tego dnia na nabożeństwie apelowym uczestniczyliśmy w otwarciu Arki Przymierza i adoracji Jezusa w Eucharystii. Było to też wprowadzenie do dnia następnego, którym jest I piątek miesiąca.

Trzeciego dnia przygotowania dziękowaliśmy za sakrament małżeństwa i rodzinę, które stanowią pierwsze środowisko rozwoju wiary człowieka we wspólnocie. Tego dnia wieczorne nabożeństwo apelowe naznaczone było odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich i adoracją ołtarza. Była też okazja do spowiedzi świętej i adoracji Jezusa Eucharystycznego oraz nie mogło zabraknąć modlitwy różańcowej.

Końcem naszego przygotowania stała się I sobota miesiąca, której przyświecało dziękczynienie za obecność Maryi w moim życiu wiary. Ten dzień poranną Eucharystią kończył przygotowanie a wieczorną rozpoczynał czas nawiedzenia, dlatego chodziło o złożenie przez uczestników duchowego daru u stóp przychodzącej Matki.

Nawiedzenie wyjątkowo w tej parafii trwało nie 24 godziny, ale 48 godzin (sobota/niedziela oraz niedziela/poniedziałek). Było to związane z planami podzielenia parafii, ze względu na wciąż powstające nowe domy, na dwie oddzielne wspólnoty parafialne i z tego powodu przewidziano na Skórzewo praktycznie dwa dni, ale plany te jeszcze ze względów proceduralnych nie zostały zrealizowane.

Więcej:

http://www.parafiaskorzewo.pl/galeria/zdjecia-z-nawiedzenia-mb-w-naszej-parafii/

http://www.parafiaskorzewo.pl/galeria/druga-czesc-zdjec-z-nawiedzenia-mb/

http://archpoznan.pl/pl/skorzewo-sw-marcina-i-sw-wincentego-m-07-12-2019

http://www.parafiaskorzewo.pl/aktualnosci/plan-triduum-przed-nawiedzeniem-matki-bozej/

http://www.parafiaskorzewo.pl/aktualnosci/yte/

foto. Andrzej Kurc Nowy Targ