You are currently viewing Spotkanie wyborcze KWPZM

Spotkanie wyborcze KWPZM

Wraz z o. Kazimierzem Malinowskim OFMConv, sekretarzem generalnym KWPZM, czuwaliśmy najpierw nad przygotowaniem, a następnie przeprowadzeniem 143. Zebrania Plenarnego KWPZM w Polsce, które tym razem ze względu na kończącą się kadencję było spotkaniem sprawozdawczo-wyborczym. Jako pełniący obowiązki Dyrektora Forum Współpracy Międzyzakonnej przedstawiłem sprawozdanie, przygotowane na zakończenie posługiwania ekonoma Konferencji ks. Piotra Ciepłaka MS. Czym się ma zająć i zajmuje to zebranie, mówi notka prasowa, udostępniona przez sekretariat mediom.

W dniach od 15 do 16 października 2019 roku, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, odbywa się 143. Zebranie Plenarne Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. W związku z kończącą się obecnie kadencją zarządu konferencji, w trakcie spotkania przewidziane są sprawozdania za lata 2016-2019, m.in. przewodniczącego o. Janusza Soka CSsR, finansowe i Komisji Rewizyjnej. Wyżsi przełożeni zakonni dokonują także wyboru przewodniczącego i wiceprzewodniczącego KWPZM oraz członków Konsulty na nową kadencję 2019-2022.

Oprócz sprawozdań i wyborów zarządu konferencji przełożeni zajmą się nad dwoma ważnymi tematami. Pierwszym z nich będzie wystąpienie „Cel i metodologia badania «Komunikacji nt. intymności, płciowości i seksualności w męskich i żeńskich zakonach w Polsce»”, które przedstawi ks. Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, mający z zespołem podjąć się opracowania tego zagadnienia. Drugim tematem będzie przedstawienie, dyskusja i zatwierdzenie nowego dokumentu dotyczącego „Zasad obecności i komunikacji osób konsekrowanych w internecie”, który zreferuje o. Jan Maria Szewek OFMConv.

Wyżsi przełożeni będą słuchali także w trakcie spotkania dwóch medytacji: „Duch Święty działa w Kościele” (o. Wiesław Wiśniewski TDŚ) i „Misyjne doświadczenie Kościoła” (o. Henryk Szymiczek SVD). Zaprezentowane zostaną także: „Informacja na temat Mszy św. wieczystych” (o. prof. Marek Saj CSsR) oraz „Zaproszenie do współpracy z kwartalnikiem «Życie  Konsekrowane»” (Ks. Aleksander Bober CMF). W obradach uczstniczy także przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński, który będzie przewodniczył Eucharystii i wygłosi do uczestników homilię.

romi.

Więcej:

143. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce