You are currently viewing Zakonnicy walczą dalej z COVID-19…

Zakonnicy walczą dalej z COVID-19…

Ostatnie dni, choć były dniami majowego weekendu, wcale nie przyniosły rozluźnienia w szeregach zakonnych w walce z koronawirusem, a jest tych zakonnych wolontariuszy już – jak wskazują dane z sekretariatu KWPZM – ok. 100. Wręcz przeciwnie, walka trwa nadal.

Dominikanie z Krakowa i Korbielowa zastąpili Dominikanki w DPS-ie w Bochni, trzech zakonników zostało skierowanych do DPS-u przy ulicy Kochcickiej w Lublińcu: dwóch Salwatorianów z Trzebnicy i Mikołowa (ten ostatni to misjonarz w Albanii, który po zamknięciu granic nie mógł wrócić do tego kraju) oraz Misjonarz Oblat Maryi Niepokalanej z Katowic.

W ZOL Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy Krakowskim Przedmieściu ofiarnie pomagają dwaj klerycy: od Jezuitów i Księży Misjonarzy, a na dniach pojawił się kolejny Jezuita z przeszkoleniem medycznym. Do DPS-u w Czernichowie dotarło dwóch Kapucynów z Krakowa, a dwóch kolejnych dotrze w następnych dniach. DPS w Kaliszu wsparli Orionista, dwóch Kapucynów z Krakowa, Klaretyn i Kapucyn z Zakroczymia.

Pięciu Franciszkanie z Wronek zaangażowało się w pomoc w Zespole Domów Pomocy Społecznej sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Wieleniu oraz Zakładzie Opieki Leczniczej prowadzony przez Siostry Serafitki w Toruniu. W wojewódzkim szpitalu zakaźnym w Warszawie, jako kapelan, posługuje Redemptorysta.

Powiększyło się grono zakonnych wolontariuszy, czekających na przydział zadań i zapotrzebowanie z terenu, których jest aktualnie ok. 50. Ostatnio zgłosił się m.in. Karmelita Bosy z Czernej oraz spora grupa Kapucynów z prowincji krakowskiej.

Powoli Oblackie Centrum Młodzieży w Kokotku staje się międzyzakonym klasztorem, bo oprócz posługujących i odbywających tam kwarantannę młodych z „Niniwy”, zaczynają tam gościć nie tylko trzej Oblaci M.N. spoza wspólnoty z Kokotka (dwóch z Katowic i jeden ze Świętego Krzyża), ale także Salwatorianie (z Trzebnicy i Mikołowa) posługujący w DPS-ie „Zameczek” i w DPS-ie przy ulicy Kochcickiej. Do „swoich” można zaliczyć także pomagającego w DPS-ie „Zameczek” Misjonarza Krwi Chrystusa z Częstochowy.

Po zakończeniu swojej posługi każdy z nich będzie musiał odbyć także w Kokotku dwa tygodnie kwarantanny. Jeśli w najbliższym czasie dołączą do nich następni zakonnicy, to będzie do nie tylko Polski, ale i światowy ewenement. Podobna współpraca międzyzakonna jest w DPS-ie w Czernichowie, gdzie działają wspólnie Franciszkanie Konwentualni, Saletyni oraz Kapucyni.

Jeden Oblat M.N. udziela się w ramach porad psychologicznych w telefonie wsparcia zorganizowanym przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Dominikanie wciąż prowadzą zbiórkę potrzebnych środków dla DPS-u w Bochni. Trzynastu Misjonarzy św. Winecentego a Paulo z Bydgoszczy z wolontariuszami troszczy się o potrzebujących, wydając ok. 350/400 posiłków dziennie, dostarczając także artykuły spożywcze, higieniczne i dezynfekujące. W ramach akcji „Bazylika pomaga” rozwożą obiady do domów samotnych chorych osób, robią zakupy, sprzątają, pomagają jak mogą. Z ich inicjatywy powstała także „Wincentyńska tarcza antykryzysowa”, która udostępnia wymianę ogłoszeń szukam pracy-zatrudnię, niesie wsparcie przez pomoc żywnościową, prawną czy coaching.

romi.