You are currently viewing Kędzierzyn – Dzień Pamięci 1.03.2019

Kędzierzyn – Dzień Pamięci 1.03.2019

W ramach uroczystości związanych z (Narodowym) Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, gościł w Kędzierzynie-Koźlu o. Robert Wawrzeniecki OMI. W dniu 01.03.2019 roku uczestniczył w uroczystej Eucharystii z okazji Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, która odbyła się w kościele św. Zygmunta i św. Jadwigi w Koźlu. Wygłosił tu okolicznościową homilię na zaproszenie proboszcza, ks. Marka Biernata.

Po Eucharystii, z udziałem przedstawicieli władz, nastąpił przemarsz pod tablicę pamiątkową na dawnym budynku UB – dziś bursie szkolnej – przy ul. Piastowskiej, gdzie zostały złożone kwiaty. Tablica ta upamiętnia m.in. męczonych w tym budynku członków kozielskiej i gościęcińskiej grupy WiN, którzy po II wojnie światowej osiedlili się na tych terenach.

Kontynuacją, a właściwie zwieńczeniem, były uroczystości w naszej oblackiej parafii w Kędzierzynie na Pogorzelcu, 03.03.2019 roku, organizowane przez Stowarzyszenie „Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle”. Najpierw w sali kominkowej o godzinie 16.00 wygłoszony został wykład historyczny “Młodzieżowy Ośrodek Szkoleniowy w Sławięcicach – czyje zwycięstwo i czyja porażka? Komuniści  kontra Żołnierze Niepodległej. Walka, która trwa do dziś”. Wykładowi towarzyszyła prezentacja ukazującą dokumenty archiwalne z tamtych czasów dotyczących MOS w Sławięcicach (1946-1948), jako ośrodka wykuwania nowych kadr PRL, ludzi myślących komunistycznymi kategoriami i konsekwencji wynikających z tego faktu: zarówno porażek jak i zwycięstw komunistów.

Po wykładzie, o godzinie 18.00 w parafialnym kościele, na uroczystej Mszy świętej z okazji Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, która kierowana jest do zwykłych ludzi – pracujących do południa kiedy odbywają się zazwyczaj oficjalne uroczystości (1 marca), o. Robert także wygłosi okolicznościową homilię – czytaj >>> . Po Eucharystii uczestnicy odśpiewali przed kościołem hymn państwowy.

FOTOGALERIA

 

Źródło:
oblaci.pl