You are currently viewing Spotkania programowe i pro ekologiczne

Spotkania programowe i pro ekologiczne

Dzisiejszy dzień, 25.08.2020, obfitował w kolejne spotkania ważne z punktu widzenia poszczególnych jurysdykcji należących do KWPZM. Jedno z nich bowiem dotyczyło zakonnych programów komputerowych związanych z ewidencją i finansami, a drugie pozyskiwania tzw. „zielonej energii”.

Pierwsze z nich odbywało się do południa i zgromadziło zakonników wytypowanych (informatyków teoretyków i informatyków praktyków) do komisji ds. zakonnych programów komputerowych, którymi dla ewidencji i rozliczeń finansowych, ale także wyrabiania legitymacji zakonnych posługują się zakony w Polsce.

Niestety z powodów zdrowotnych nie mogli uczestniczyć w spotkaniu prof. Stanisław Grochmal, właściciel firmy Ecclesia Software i twórca pierwszej wersji oprogramowania oraz kleryk Dawid, który informatycznie obsługuje zakonną bazę danych.

W związku z tym, że poprzednie oprogramowanie było pisane w końcówce lat dziewięćdziesiątych, dziś trzeba napisać je na nowo w obecnie obowiązujących narzędziach informatycznych. Temu właśnie, jak i kwestii pozyskania środków na ten cel, poświęcone było to spotkanie.

Natomiast drugie, popołudniowe, dotyczyło tzw. „zielonej energii” a dokładniej możliwości jakie daje fotowoltaika. W związku ze zbliżającym się spotkaniem zakonnych ekonomów i tematem zeroemisyjności zakonów (czytaj więcej>>>), odbyliśmy spotkanie z firmą Esoleo z Grupy Polsat, która – wraz z innymi podmiotami oferującymi możliwości wykorzystania fotowoltaiki – będzie prezentowała możliwości współpracy w tej dziedzinie w ramach targów SACROEXPO 2020 w Kielcach na stoisku Forum Współpracy Międzyzakonnej.

romi.