You are currently viewing Zgromadzeni wokół Krzyża

Zgromadzeni wokół Krzyża

Musisz zaakceptować swój krzyż. Jeśli będziesz go dźwigał odważnie, zaprowadzi cię do nieba.

św. Jan Maria Vianney

W sobotni poranek, 08.06.2019 roku, rozpoczęła się VIII Ogólnopolska Pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza do sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu pt. „Bo w życiu ważny jest krzyż”. Ministranci zostali podzieleni na dwie grupy, które w rozważaniach drogi krzyżowej przygotowywały się na nawiedzenie kaplicy z relikwiami. Polska południowa podążała tzw. drogą królewską z Nowej Słupi, a Polska północna od drugiej strony wzgórza, pokonywała drogę z Huty Szklanej od Krzyż Katyńskich. Oba te strumienie spotkały się w sanktuarium, by wspólnie nawiedzić to szczególne miejsce nie tylko dla polskiego chrześcijaństwa, ale także dziejów i kultury naszego Narodu.

Po krótkiej przerwie i możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, gdzie miałem okazję być jednym z szafarzy tego sakramentu, rozpoczęła się Eucharystia. Przewodniczył jej abp Józef Górzyński, metropolita warmiński a koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski, który też wygłosił homilię oraz bp Adam Bałabuch ze Świdnicy, przewodniczący Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz delegat KEP ds. duszpasterstwa Ministrantów. Wokół ołtarza zgromadzili się także duszpasterze towarzyszący swoim grupom oraz misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej z o. Pawłem Zającem OMI, prowincjałem, na czele.

Biskup sandomierski mówił w czasie homilii o znaczeniu krzyża w liturgii, bo przecież ona zaczyna się komendą wydawaną przez szafarza „Inclinatio Crucis„, co znaczy „pokłon krzyża/krzyżowi”. Wskazując na historię świętokrzyskiego sanktuarium, zaznaczył że każda uroczysta procesja rozpoczyna się od krzyża, poprzedzanego dymiącą kadzielnicą, aby wskazać za kim idziemy, jaką drogą podążamy. W ten sposób rzeczywiście w życiu ważny jest krzyż, na którym dokonało się nasze zbawienie, bo Bóg dał nam swojego Syna. To dzięki Niemu połączenie w liturgii postawy Marii i Marty – zasłuchania w to co mówi Bóg – sprawowanie czynności liturgicznych i troska o godne uczestnictwo w liturgii, sprawia że przeżywane misterium staje się drogą zbawienia, uświęcenia i spotkania Boga.

Po Eucharystii i przerwie na obiad, kiedy to uczestnicy spożyli przygotowany dla nich posiłek w formie bigosu, serwowany z polowych kuchni wojskowych przez żołnierzy RP, ministranci mogli wysłuchać świadectwa Jana Meli, który podzielił się swoją drogą wiary i towarzyszącym mu zmaganiom na tej drodze. Temu świadectwo akompaniował niejako ks. Jakub Bartczak z Wrocławia, tzw. raper w sutannie. Całość pielgrzymki zakończyło nabożeństwo eucharystyczne z litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

romi.

Czytaj również: Bo w życiu ważny jest Krzyż