You are currently viewing Tychy, nie browar – niepiwne klimaty

Tychy, nie browar – niepiwne klimaty

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Tychach jest kolejną po podkrakowskiej Rudawie, gdzie  w ramach wakacyjnych wojaży będę przebywał  w okresie  od 31 lipca do 15 sierpnia, służąc pomocą w codziennym duszpasterstwie parafialnym, a zatem będę sprawował sakramenty, głosił codzienne, niedzielne i świąteczne Słowo Boże, jak również  nawiedzę chorych w I piątek i I sobotę miesiąca.

Strona internetowa parafii: dostępna tutaj >>>

Wnętrze tyskiego kościoła po modernizacji

Prezbiterium kościoła przed modernizacją

Warto zaznaczyć także, że jest to rodzinna parafia mojego warszawskiego konfratra zakonnego, brata Adama Petelczyca i na jej terenie mieszkają też jego rodzice, których niewątpliwie odwiedzę, by przy filiżance kawy (nie tyskim piwie!) z nimi porozmawiać o… – wszystkim.

W parafii tej każdego roku podejmowana jest także animacja misyjna i akcja rozprowadzania kalendarza misyjnego, co też będzie miało miejsce i w tym roku w dniu 6 października – miesiącu ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym. Okazją do tego jest setna rocznica opublikowania przez Benedykta XV Listu apostolskiego Maximum illud / czytaj >>> /. Dokumentem tym papież pragnął rozbudzić w całym Kościele świadomość obowiązku misyjnego.

Zapewne niewielu wie, że w parafii o której tu mowa  – podobnie jak w Nowej Hucie w Krakowie – rozegrała się walka o budowę kościoła i możliwość jego użytkowania.

Czytaj: We wzorowym socjalistycznym mieście nie było miejsca na kościoły

Pierwszą część kościoła wybudowano w latach 1957-1958 i choć kościół został poświęcony przez bp. Herberta Bednorza, to władze uważały go za samowolę budowlaną i nie uznawały utworzenia parafii (nastąpiło to dopiero w 1976 roku). Początkowo do parafii należało 15 000 wiernych, ale był okres kiedy liczba wiernych dochodziła do 50 000, dlatego zaistniała potrzeba rozbudowy świątyni.

Czytaj:
Kościół św. Jana Chrzciciela w Tychach (+ fotogaleria)
Kościół, nie kino (+ fotogaleria)

Ostatnia modernizacja, trwająca 2 lata gdyż kościoła nie da się wyłączyć z użytku, miała miejsce przy okazji przygotowań do jubileuszu 60 lecia powstania parafii i przeprowadził ją obecny proboszcz ks. dr Piotr Szołtysik, notabene pochodzący z Piekar Śląskich.

Czytaj:
„Schlesische Volkszeitung” – 100 lat temu…
Tutaj była już Polska – czuli się potrzebni

W ramach modernizacji kościoła przebudowano m.in. prezbiterium, boczne balkony (chóry), wykonano ogrzewanie podłogowe i położono nową posadzkę.

W dniu 21 grudnia 2017 roku parafia obchodziła swoje 60 urodziny.

Czytaj: Dzisiaj dzień urodzin kościoła św. Jana Chrzciciela w Tychach

*****

Wykorzystane tutaj fotografie pochodzą z udostępnionych w materiale linków.

romi.