You are currently viewing W pustyni i w puszczy… podkrakowskiej

W pustyni i w puszczy… podkrakowskiej

W najbliższych dniach (05-21.07.2019) ten tytuł powieści Henryka Sienkiewicza, „W pustyni i w puszczy” będzie mi towarzyszył w gościnnych progach parafii Wszystkich Świętych w Rudawie nieopodal Krakowa, gdyż do jego centrum jest ok. 19 km. Świątynią parafialną jest piękny kościół, którego początki sięgają roku 1470, a gotycki obraz Matki Bożej w ołtarzu głównym pochodzi z ok. 1450 roku. Swoją posługą duszpasterską w ramach pomocy wakacyjnej będę służył parafianom. Czynił to będę każe niedzielnym Słowem Bożym / czytaj >>> / oraz okolicznościowymi kazaniami o bł. Władysławie Bukowińskim / czytaj >>> / i w rocznicowe wspomnienie pomordowanych w pacyfikacji Radwanowic / czytaj >>> /. Podejmę wśród nich także animację misyjną, rozprowadzając – jak co roku – oblackie kalendarze misyjne.

Rudawa to miejsce, gdzie już od ok. XII wieku wydobywano rudy żelaza, stąd też nazwa miejscowości. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w dokumentach parafii w Rudawie znajduje się najstarsza w Małopolsce, a prawdopodobnie także najstarsza w Polsce, XVI wieczna wiejska księga ślubów. W XIX wieku funkcję wikariusza sprawował w Rudawie późniejszy biskup i kardynał w Krakowie Albin Dunajewski. W XX wieku swoją mszę świętą prymicyjną w kościele parafialnym odprawił, w 1931 roku, późniejszy błogosławiony ks. Władysław Bukowiński, więzień gułagów i wieloletni duszpasterz Polaków wywiezionych do Kazachstanu.

W ciszy i otaczeniu pięknej przyrody, w Rudawie tworzył w 1908 roku niektóre ze swoich nowel oraz fragmenty „Wirów” Henryk Sienkiewicz / czytaj >>> /. Wtedy codziennie rano mleko przynosił mu mały chłopiec Staś Tarkowski – obecnie  spoczywający na miejscowym cmentarzu – którego imieniem i nazwiskiem nazwał bohatera „W pustyni i w puszczy” (1911). Również wspomniana niżej Antonina Domańska stała się też inspiracją dla radczyni w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, który bywał także w Rudawie. Trzeba też wspomnieć obecność w Rudawie Stanisława Smolki, doradcy Sienkiewicza przy pisaniu „Krzyżaków” czy wizyty Stanisława Wyspiańskiego, Włodzimierza Tetmajera i Lucjana Rydla.

Z ciekawych osób, które mieszkały przez wieki na terenie wsi Rudawa należy wymienić także Anne Liberę, autorkę nowel, wierszy, dramatów i działaczkę oświatową, która publikowała pod pseudonimem Anna Krakowianka, np. „Przeklectwo”, „Zamczysko” czy „Na kiermaszu w Rudawie”. Większość powieści Antoniny Domańskiej, mieszkającej w Rudawie w tzw. Wilii z wieżyczką, „Historia żółtej ciżemki”, która została zekranizowana, ma miejsce właśnie w Rudawie i okolicy. Nie można przy okazji nie wspomnieć też innej pisarki i poetki związanej z Rudawą Natalii Karyłowskiej. Zaś z klimatów sportowych warto wymienić piłkarzy Andrzeja Iwana, przez jakiś czas trenera drużyny Orlęta Rudawa i Adama Nawałkę, rozpoczynający swoją karierę w tejże drużynie.

romi.

Czytaj również: